Student Directory and Dissertation Labs
Name | Advisor | Co-advisor | Year |
---|---|---|---|
Erin Akins | Sanjay Kumar | 2018 | |
Kwasi Amofa | Sanjay Kumar | 2018 | |
Serena Appignani Blacklow | Tejal Desai | Ali Javey | 2018 |
Jordan Baker | John Dueber | 2018 | |
Hector Carbajal-Mendez | Eddie Chang | 2018 | |
Kate Crawford | Seth Shipman | 2018 | |
Jennifer Cummings | Ashish Raj | 2018 | |
Kelsey DeFrates | Phil Messersmith | 2018 | |
Maria Diaz de Leon Derby | Dan Fletcher | 2018 | |
Gretchen Ford | Valerie Weaver | 2018 | |
Yijing Gao | 2018 | ||
Kenneth Gao | 2018 | ||
Ana Gomez Martinez | Amy Herr | 2018 | |
Jasmine Graham | Dan Vigneron | 2018 | |
Mollie Eva Hansen | Tejal Desai | 2018 | |
Jie Hong | Hao Li | 2018 | |
Hunter Johnson | David Schaffer | 2018 | |
Sean Kim | 2018 | ||
Sravani Kondapavulur | Karunesh Ganguly | 2018 | |
Bonnie Lam | Moriel Vandsburger | 2018 | |
Sierra Lear | Seth Shipman | 2018 | |
Gabriela Lomeli | Amy Herr | 2018 | |
Amanda Meriwether | Dan Fletcher | 2018 | |
Jessica Scholey | 2018 | ||
Colin Skinner | Irina Conboy | 2018 | |
Fei Tan | 2018 | ||
Aniket Topaldi | 2018 | ||
Vivien Tran | Sanjay Kumar | 2018 | |
Karinna Vivanco | Liana Lareau | 2018 | |
Justin Zhong | Tejal Desai | 2018 | |
Barry Fung | Steven Conolly | 2017 | |
Kevin Fan | Na Ji | 2017 | |
Louise Hansen | Amy Herr | 2017 | |
Caylin VanHook | Steven Conolly | 2017 | |
Jamin Liu | Joe DeRisi | 2017 | |
Nadia Ayad | Valerie Weaver | 2017 | |
Connor Stashko | Valerie Weaver | 2017 | |
Michael Cronce | Jeff Cox | Jay Keasling | 2017 |
Connor Tsuchida | Jennifer Doudna | 2017 | |
Jessie Liu | Eddie Chang | 2017 | |
Alden Moss | Amy Herr | 2017 | |
Ivana Vasic | Todd McDevitt | 2017 | |
Jasmine King | Ian Holmes | Todd McDevitt | 2017 |
Annie Maslan | Aaron Streets | 2017 | |
Joao Ascensao | Oskar Hallatschek | 2017 | |
Wissam AlGhuraibawi | Moriel Vandsburger | 2017 | |
Karsyn Bailey | Tamara Alliston | 2017 | |
Alex Beltran | Xiao Hu | 2017 | |
Aaron Berliner | Adam Arkin | 2017 | |
Jake Bieber | Steven Altschuler & Lani Wu | 2017 | |
Berenice Charrez | Kevin Healy | 2017 | |
Nathan Tessema Ersumo | Rikky Muller | 2017 | |
Juan Hurtado | David Schaffer | John Dueber | 2017 |
Hardik Kothare | Sri Nagarajan | 2017 | |
Philip Lee | Dan Vigneron | 2017 | |
Andrew Leynes | Peder Larson | 2017 | |
Natalie Mai | Deferred | 2017 | |
Alejandro Morales Martinez | Sharmila Majumdar | 2017 | |
Kiet Phong | Zev Gartner | 2017 | |
Prasanna Parvathaneni | 2017 | ||
Zachery Robinson | Irina Conboy | 2017 | |
Jessica Scholey | Deferred | 2017 | |
Soo Hyun Shin | Moriel Vandsburger | 2017 | |
Luis Valencia | Jay Keasling | 2017 | |
Aaron Velasquez-Mao | Moriel Vandsburger | 2017 | |
Brad Bradshaw | Wendell Lim | 2016 | |
Kristen Cotner | Lydia Sohn | 2016 | |
Stephen Cutie | Guo Huang | 2016 | |
Alisha Geldert | Amy Herr | 2016 | |
Anushka Gupta | Aaron Streets | 2016 | |
Shakked Halperin | John Dueber | David Schaffer | 2016 |
Claudia Iriondo | Sharmila Majumdar | 2016 | |
Cody Krivacic | Tanja Kortemme | 2016 | |
Kaz Lewis | Dave Schaffer | 2016 | |
Brian Li | Lydia Sohn | 2016 | |
Marc Lim | Ting Xu | 2016 | |
Paola Lopez | David Schaffer | Sanjay Kumar | 2016 |
Chris Mathy | Tanja Kortemme | 2016 | |
Priya Mohindra | Tejal Desai | 2016 | |
Andoni Mourdoukoutas | Amy Herr | 2016 | |
Hecong Qin | John Kurhanewicz | 2016 | |
Adam Rao | MSTP | 2016 | |
Charles Schurman | Tamara Alliston | 2016 | |
Konlin Shen | Michel Maharbiz | 2016 | |
Jordi Silvestre-Ryan | Ian Holmes | 2016 | |
Alison Su | Amy Herr | 2016 | |
Emily Suter | Dan Fletcher | 2016 | |
Kristine Tan | Amy Herr | 2016 | |
Nate Tran | Xiao Hu | 2016 | |
Kyrollos Yanny | Laura Waller | 2016 | |
Nicolas Altemose | Aaron Streets | 2015 | |
Maxim Armstrong | Dan Fletcher | 2015 | |
Jessica Butts | Todd McDevitt | 2015 | |
Yiqi Cao | Tejal Desai | 2015 | |
Thomas Carey | Lydia Sohn | 2015 | |
Yicheng Chen | Janine Lupo | 2015 | |
Brian Chung | Daniel Vigneron | 2015 | |
Olivia Creasey | Zev Gartner | 2015 | |
Tanner Dixon | Jose Carmena | 2015 | |
Anjali Gopal | Amy Herr | 2015 | |
Tiama Hamkins-Indik | Dan Fletcher | 2015 | |
Devante Horne | Jeffrey Lotz | 2015 | |
Callista Jerman | ? | 2015 | |
David Joy | Todd McDevitt | 2015 | |
Katrina Kalantar | Joe Derisi | 2015 | |
Justin Lopez | Tamara Alliston | 2015 | |
Justin Lopez | Tamara Alliston | 2015 | |
James Lucas | Tanja Kortemme | 2015 | |
William Lykins | Tejal Desai | 2015 | |
Oriane Matthys | Todd McDevitt | 2015 | |
Hikaru Miyazaki | Zev Gartner | Ophir Klein | 2015 |
Andrew Ng | Hana El-Samad | John Dueber | 2015 |
Lindsey Osimiri | Hana El-Samad | 2015 | |
B. Arda Ozilgen | Michel M. Maharbiz | 2015 | |
Xingjie Pan | Tanja Kortemme | 2015 | |
Xinlei Pan | John Canny | 2015 | |
David Piech | Michel Maharbiz | Jose Carmena | 2015 |
Inez Raharjo | Srikantan Nagarajan | 2015 | |
Shohini Sen | Danica Fujimori | 2015 | |
Zoë Steier | Leor Weinberger | 2015 | |
Albert You | Jose Carmena | 2015 | |
Jesse Zhang | Adam Abate | Zev Gartner | 2015 |
Tianjiao Zhang | Jack Gallant | 2015 | |
Xucheng Zhu | Peder Larson | 2015 | |
Benjamin Adler | Adam Arkin | 2014 | |
Jeremy Bancroft Brown | Shuvo Roy | 2014 | |
Katie Cabral | Zev Gartner | 2014 | |
Joshua Chartier | Edward Chang | 2014 | |
Yiran Chen | Duan Xu | 2014 | |
Benjamin Demaree | Adam Abate | 2014 | |
Allison Drain | Valerie Weaver | 2014 | |
Roberto Falcon-Banchs | Lydia Sohn | 2014 | |
Siyu Feng | Bo Huang | 2014 | |
Daniel Friedman | Dan Fletcher | 2014 | |
Christina Fuentes | David Schaffer | 2014 | |
Jialiang Gu | Hao Li | 2014 | |
Benjamin Hinton | John Shepherd | 2014 | |
Jennifer Hu | Zev Gartner | 2014 | |
Shaheen Jeeawoody | Amy Herr | 2014 | |
Aaron Joffe | Dan Fletcher | 2014 | |
Natalie Korn | John Kurhanewicz | 2014 | |
Bochao Lu | Michel Maharbiz | 2014 | |
Suraj Makhija | Shawn Douglas | 2014 | |
Courtney Mazur | Tamara Alliston | 2014 | |
David Monteiro | Tamara Alliston | 2014 | |
Jonathan Muncie | Valerie Weaver | 2014 | |
Cameron Nemeth | Tejal Desai | 2014 | |
Karen Samy | Tejal Desai | 2014 | |
Andrew Sczesnak | Adam Arkin | 2014 | |
Minsun Song | Luke Lee | 2014 | |
Jinny Sun | John Kurhanewicz | 2014 | |
Shuyu Tang | Peter Larson | 2014 | |
Dominic Tong | Ryan Hernandez | 2014 | |
Sally Winkler | Phil Messersmith | 2014 | |
Kayla Wolf | Sanjay Kumar | 2014 | |
Xinyi Zhou | Steve Conolly | 2014 | |
Emily Abada | Shuvo Roy | 2013 | |
Andrew Bremer | Zev Gatner | David Schaffer | 2013 |
Ka Man "Carmen" Chan | Dan Fletcher | 2013 | |
Ryan Chan | Tejal Desai | 2013 | |
John Yun-Chung Chen | David Schaffer | 2013 | |
Byungrae Cho | Luke Lee | 2013 | |
Marc Chooljian | Dorian Liepmann | 2013 | |
Esha Datta | Roland Henry | 2013 | |
Camilo Diaz-Botia | Phillip Sabes | Michel Maharbiz | 2013 |
Adam Elkhaled | Sarah Nelson | 2013 | |
Zainab Haydari | Mohammad Mofrad | 2013 | |
Tammy Hsu | John Dueber | 2013 | |
Philip Kang | David Schaffer | Sanjay Kumar | 2013 |
Anisha Keshavan | Roland Henry | 2013 | |
John Kim | Amy Herr | 2013 | |
Olivia Lambdin | David Schaffer | Lydia Sohn | 2013 |
Stacey Lee | Sanjay Kumar | 2013 | |
Eugene Milshteyn | Dan Vigneron | 2013 | |
Sylvia Natividad-Diaz | Kevin Healy | 2013 | |
Hector Neira | Amy Herr | 2013 | |
Bennett Ng | John Shepherd | 2013 | |
Nicole Repina | David Schaffer | 2013 | |
Elisabet Rosas | Amy Herr | 2013 | |
Judith Savitskaya | John Dueber | Adam Arkin | 2013 |
Daniel Silversmith | Phillip Sabes | 2013 | |
Storm Slivkoff | Srikantan Nagarajan | 2013 | |
Olga Starobinets | Sue Noworolski | John Kurhanewicz | 2013 |
Elaine Su | Amy Herr | 2013 | |
Zhi Wei Tay | Steve Conolly | 2013 | |
Mika Tei | Adam Arkin | 2013 | |
Megan Thompson | Srikantan Nagarajan | 2013 | |
Colin Zamecnik | Tejal Desai | 2013 | |
Zihan Zhu | Dan Vigneron | 2013 | |
Matthew Adams | Chris Diederich | 2012 | |
Eda Altiok | Kevin Healy | 2012 | |
Jesus Avila | John Shepherd | 2012 | |
Britta Berg-Johansen | Jeff Lotz | 2012 | |
Hsin-Yu Chen | Dan Vigneron | 2012 | |
Tiffany Dai | Song Li | 2012 | |
Benjamin Dichter | Edward Chang | 2012 | |
Christopher Eiben | Jay Keasling | 2012 | |
Daniel Hensley | Steve Conolly | 2012 | |
Fang "Zoey" Huang | Song Li | 2012 | |
Jasmine Hughes | Sanjay Kumar | 2012 | |
Kesshi Jordan | Roland Henry | 2012 | |
Michael Kang | David Schaffer | Sanjay Kumar | 2012 |
Douglas Kelkhoff | Song Li | 2012 | |
Preeya Khanna | Jose Carmena | 2012 | |
Jean Kim | Tejal Desai | 2012 | |
David Korenchan | John Kurhanewicz | 2012 | |
Long Le | Tejal Desai | 2012 | |
Jessie Lee | John Kurhanewicz | 2012 | |
Amy Liao | Michel Maharbiz | 2012 | |
Jung Ming "George" Lin | Sanjay Kumar | 2012 | |
Monica Lin | Michel Maharbiz | 2012 | |
Cyrus Modavi | John Dueber | 2012 | |
David Moses | Edward Chang | 2012 | |
Leah Muller | Edward Chang | 2012 | |
Parsa Nafisi | Shawn Douglas | 2012 | |
Ryan Orendorff | Steve Conolly | 2012 | |
Qiong Pan | Amy Herr | 2012 | |
Brenden Peterson | Anthony Hunt | 2012 | |
Hong Shang | Dan Vigneron | 2012 | |
Andres Vargas | Marty Banks | Bruno Olshausen | 2012 |
Julea Vlassakis | Amy Herr | 2012 | |
Kevin Yamauchi | Amy Herr | 2012 | |
Elaine Yu | Steve Conolly | 2012 | |
Matthew Bakalar | Dan Fletcher | 2011 | |
Saurabh Belsare | Teresa Head-Gordon | 2011 | |
Malav Desai | Seung-wuk Lee | 2011 | |
Benjamin Epstein | David Schaffer | 2011 | |
Wen-Chin Huang | Song Li | 2011 | |
Llewellyn Jalbert | Sarah Nelson | 2011 | |
Wenwen Jiang | Miki Lustig | Peder Larson | 2011 |
Pamela Jreij | Dan Fletcher | 2011 | |
Elena Kassianidou | Sanjay Kumar | 2011 | |
Paul Keselman | Steve Conolly | 2011 | |
Freeman Lan | Adam Abate | 2011 | |
Kunwoo Lee | Niren Murthy | 2011 | |
Simon Lee | Niren Murthy | 2011 | |
Shaun Lim | Adam Abate | 2011 | |
Daniel Liu | Loren Frank | 2011 | |
Harrison Liu | Bo Huang | 2011 | |
Joyce Liu | Wenjun Zhang | 2011 | |
Timothy Notton | Leor Weinberger | 2011 | |
Guanqing "Grace" Ou | Valerie Weaver | 2011 | |
Ann Ouyang | Jeff Lotz | 2011 | |
Yuchen Pan | Amy Herr | 2011 | |
Anusuya Ramasubramanian | David Schaffer | Kevin Healy | 2011 |
Zachary Russ | John Dueber | 2011 | |
Shang Song | Shuvo Roy | 2011 | |
Jennifer Soto | Song Li | 2011 | |
Shea Thompson | Adam Abate | 2011 | |
Tuan Tran | Adam Abate | 2011 | |
Laura Walsh | Tejal Desai | 2011 | |
Sze Yue Wong | Song Li | 2011 | |
Weixi Zhong | Gerard Marriott | Song Li | 2011 |
Anum Azam | Danielle Tullman-Ercek | 2010 | |
Kathryn Fink | Dorian Liepmann | 2010 | |
Zohora Iqbal | Shuvo Roy | 2010 | |
Kenneth Kay | Loren Frank | 2010 | |
Kevin Lance | Tejal Desai | 2010 | |
Phin Peng Lee | Tejal Desai | 2010 | |
Joanna Rys | Tamara Alliston | 2010 | |
Bagrat Amirbekian | Roland Henry | 2009 | |
William DeLoache | John Dueber | 2009 | |
Evan Kao | David Saloner | 2009 | |
Sean McFarland | David Schaffer | 2009 | |
Wiktor Stopka | Xiaohua Gong | 2009 | |
Maryam Vareth | Sarah Nelson | 2009 | |
Torin Yeager | Shuvo Roy | 2009 | |
Jeffrey Yunes | Patricia Babbitt | 2009 | |
Alexis Fedorchak | Richard Kramer | 2008 | |
Rebekah McLaughlin | Nola Hylton | 2008 |